ورزش کردن با ماسک: تمام نکاتی که باید درباره‌ی ماسک زدن هنگام ورزش کردن بدانید.

ورزش کردن با ماسک

آیا ورزش کردن با ماسک ممکن است؟ عوارض استفاده از ماسک چیست؟ بسیاری از افراد که به ورزش کردن علاقه‌ی زیادی دارند، حتی با شیوع کرونا نیز نتوانستند دست از ورزش کردن بکشند. یکی از راه‌هایی که ورزشکاران برای ادامه‌ی ورزش و فعالیت‌‌های خود در باشگاه‌های ورزشی و ارتباط داشتند با مربیان خود، به کار می‌برند، ورزش کردن با ماسک است.

بر اساس گفته‌های مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها، مهم‌ترین روش انتقال بیماری کرونا، به واسطه‌ی قطرات تنفسی‌ست. بر همین اساس بهترین روش برای کنترل و مانع شدن از انتقال این قطرات تنفسی، استفاده از ماسک است.

از همان ابتدا که سازمان بهداشت جهانی بر لزوم استفاده از ماسک، تاکید کرد، بسیاری از افراد با این موضوع مخالفت و بسیاری نیز موافقت کردند. دلیل مخالفت برخی از این افراد، باور آن‌ها به تاثیر منفی استفاده از ماسک بر روی تنفس بود. با این حال پژوهش جدیدی که در ژورنال بین المللی بهداشت عمومی و تحقیقات محیطی انجام شد، نشان داد که ورزش کردن با ماسک هیچ عارضه‌ای ایجاد نمی‌کند.

پژوهش درباره‌ی ورزش کردن با ماسک

پژوهشگران در طی این پژوهش، ماسک پارچه‌ای و ماسک جراحی را بررسی کردند. این ماسک‌ها که در دسترس عموم مردم قرار دارند با ماسک نزدن، مقایسه شدند. 14 فرد بزرگسال، سالم و جوان، شامل هفت مرد و هفت زن در این پژوهش شرکت کردند. هر فرد یک تست ارگومتری چرخشی (پا زدن با دوچرخه ثابت) انجام داد، با ماسک جراحی یا ماسک پارچه‌ای یا بدون ماسک.

پژوهشگران به طور تصادفی معین کردند که شرکت‌کنندگان به چه ترتیبی باید هر ماسک را امتحان کنند. سطح اکسیژن خون شرکت کنندگان در طول تست، به وسیله‌ی پالس‌اکسی‌متر اندازه گرفته می‌شود.

شاخص اکسیژن‌رسانی به بافت آن‌ها در واستوس لترال در ران نیز با کمک طیف‌سنجی نزدیک مادون قرمز اندازه‌گیری شد. هنگامی که پژوهشگران داده‌های دریافتی از آزمایش را بررسی کردند، پی بردند که ورزش کردن با ماسک هیچ تاثیری روی عملکرد (زمان تا خستگی) یا قدرت پیک ندارد. هیچ تفاوتی در سطح اکسیژن خون، شاخص اکسیژن رسانی به بافت‌ها یا ضربان قلب مشاهده نشد. هیچ تاثیر منفی قابل تشخیصی روی عملکرد ورزشی یا اکسیژن رسانی به ماهیچه یا خون دیده نشده است.

نتایج پژوهش درباره‌ی ورزش کردن با ماسک چه بود؟

این پژوهش نشان داد که عملکرد ورزشی تحت الشعاع ماسک زدن قرار نمی‌گیرد. نتایج این مطالعه با سایر مطالعات انجام شده درباره‌ی این موضوع سازگار است و همخوانی دارد. با این حال، شواهد اندکی وجود دارد که مشکلات افراد مبتلا به اسم یا مشکلات تنفسی را تایید می‌کند. با این حال، باید توجه کرد که بسیاری از افراد مبتلا به بیماری‌های تنفسی مزمن و شدید، حملات پنیک یا اضطرابی نیز دارند. گاهی اوقات، احساس اضطراب ناشی از احساس محدود شدن تنفس به خاطر ماسک زدن، باعث تشدید مشکلات تنفسی نیز می‌شود.

بسیاری از مطالعات بر این امر تاکید دارند که افراد درگیر مشکلات تنفسی باید قبل از ورزش کردن یا استفاده از ماسک،  بیشتر ارزیابی کنند.

عوارض استفاده از ماسک
عوارض استفاده از ماسک چیست؟

جمع بندی

جنا مور، در دانشگاه بینگهامپتون می‌گوید که هنگام ورزش کردن با ماسک، باید سه فاکتور اصلی را در نظر بگیریم: اول، نوع ورزش (کاردیو یا قدرتی)، دوم، شدت تمرین و سوم، نوع ماسک مورد استفاده.

مور می‌گوید که ورزش‌های کاردیو مانند دویدن یا دوچرخه‌سواری، بیشتر تحت تاثیر ماسک زدن قرار می‌گیرند. ماسک‌ها به صورت چشمگیری روی میزان اکسیژن دریافتی، تاثیر نمی‌گذارند اما روی توانایی بسیاری از افراد برای تنفس راحت موثرند. افرادی که چنین ورزش‌هایی انجام می دهند، باید در ابتدا از شدت تمرین کم کنند و وقفه‌های ریکاوری طولانی‌تری برای استراحت اختصاص دهند.

بعد از گذشت چندین هفته از ورزش کردن با ماسک در چنین فعالیت‌هایی، افراد خودشان را با این شرایط وفق می‌دهند و قادر خواهند بود که فعالیت‌های گذشته‌ی خود را با همان شدت یا نزدیک به آن، بدون تاثیر روی عملکردشان یا با حداقل تاثیر از سر بگیرند.

ورزش کردن با ماسک، بیشتر از همه روی افرادی که تمارینی مثل هیت (HIIT) یا تمارین متناوب با شدت بالا انجام می‌‌دهند، تاثیر خواهد داشت. ماسک زدن هنگام ورزش یا تمرینات با شدت کمتر، احتمالاً تاثیری مشابه تاثیر تمرینات هیت روی تنفس شما نخواهد داشت.

در صورتی که سرگیجه داشتید، بلافاصله تمرین خود را متوقف کنید و به جایی دور از سایرین بروید تا بتوانید ماسکتان را درآورده و نفسی تازه کنید. استفاده از ماسک سه لایه برای ورزش توصیه می‌شود. راحت‌تر می‌توان با ماسک‌های سه لایه‌‌ی یکبار مصرف، نفس کشید و برخلاف ماسک‌های پارچه‌ای، با عرق و قطرات تنفسی اشباع نمی‌شوند.

بسیاری از شرکت ها و کمپانی‌های بزرگ ورزشی در صدد تولید ماسک‌هایی مناسب ورزش کردن هستند. اما باید چندین نوع از این ماسک ها را امتحان کنید تا پی ببرید که کدام یک برای شما مناسب‌تر است.

می‌توانید چند ماسک اضافه همراه داشته باشید که در صورت مرطوب شدن ماسکتان، آن را عوض کنید. در نهایت، دقت کنید که ماسک شما به خوبی روی بینی و دهانتان را بپوشاند تا عملکرد بهتری در برابر قطرات تنفسی داشته باشد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *