ورم زانو بعد از ورزش؛ هر آنچه که باید در این باره بدانید

تا به حال برایتان پیش آمده است که بعد از انجام تمرینات ورزشی احساس کنید زانویتان تان تورم کرده است؟ اگر با این موضوع دست و پنجه نرم کرده اید بدون شک با دردهای آن نیز آشنا هستید. ورم زانو یکی از مشکلات رایجی است که در بیشتر ورزشکاران دیده می شود اما بروز آن می تواند علل مختلفی داشته باشد. تشخیص علل این شرایط بر عهده پزشک است اما یک سری نکات مهم وجود دارد که باید مدنظر قرار گیرد. دو نوع ورم در زانو رخ می دهد.پوشش زانو مایعی تولید می کند که حاوی مواد مغذی و روان کننده هاست و غضروف های زانو را سالم نگه می دارد. اولین نوع ورم زانو زمانی رخ می دهد که مایع اضافی در این بخش تولید شود و باعث تورم زانو گردد. نوع دوم ورم زانو به خاطر خونریزی در زانو رخ می دهد. این خونریزی ممکن است به دنبال ترومای وارد شده به رباط ها باشد یا مشکلات دیگری رخ دهد. در این مقاله قصد داریم به بررسی این موضوع بپردازیم و ببینیم ورم زانو بعد از ورزش چقدر جدی است. پس همراه ما باشید.

ورم زانو و نمونه های آن:

ورم زانو بعد از ورزش

ورم زانو به دلایل مختلفی بروز می کند. گاهی از اوقات آسیب وارد شده به زانو می تواند شما را به دردسر بیندازد و در برخی از موارد نیز ممکن است تورم این بخش از بدن به دلیل مشکلات حادتری باشد. بیایید نمونه های ورم زانو را با هم مرور کنیم و بیشتر از قبل با این شرایط آشنا شویم.

تورم سریع زانو بعد از آسیب:

گاهی از اوقات ورمی که در زانو دیده می شود به دلیل اسیب وارد شده به این ناحیه است. این گزینه یکی از رایج ترین انواع تورم زانو محسوب می شود و چند ساعت پس از آسیب رخ می دهد.  چنین شرایطی معمولا دربرگیرنده آسیب های غیر تماسی است.  آسیب های شدید همچون افتادن از روی موتورسیکلت هم می تواند رباط های زانو را با مشکل مواجه کند و باعث شکستگی در این ناحیه شود. اگر با چنین شرایطی روبرو شدید بلافاصله باید به پزشک مراجعه نمایید. در بیمارانی که سن و سال بیشتری دارند استخوان های نازک بیشتر در معرض شکستگی هستند.

طیف عظیمی از بیماران که به هر دلیلی با اسیب روبرو شده اند بلافاصله بعد از آسیب تورم در زانو را تجربه می کنند.

 ورم سریع زانو بدون آسیب:

شاید برایتان جالب باشد که بدانید گاهی از اوقات ورم زانو بدون آسیب خاص بروز می کند. در این شرایط فرد ممکن است از گذشته مشکلی داشته باشد یا شرایط خاصی را تجربه کند. به عنوان مثال افرادی که استئو آرتریت دارند می توانند چنین ورمی را در زانوهایشان تجربه کنند.

استئوآرتریت زمانی رخ می دهد که غضروف های مفصلی و استخوان های زیر آن دچار مشکل می شوند و درد های مکرری را در زانو به وجود می آورند. گاهی از اوقات تورم زانو می تواند به دلیل عفونت باشد.

اگر درد و سفتی زانو اذیت تان می کند ممکن است در این بخش از پا احساس گرمی داشته باشید.  اگر چنین شرایطی را تجربه کردید بهترین کار این است که بلافاصله با پزشک تان مشورت نمایید. اگر چنین شرایطی درمان نشده رها شود می تواند مشکلات حادتری برایتان به وجود آورد.

ورم تدریجی زانو بعد از اسیب:

زمانی که بدن دچار اسیب می شود ممکن است مشکلاتی همچون ورم زانو چند روز بعد خود را نشان دهد.  در چنین شرایطی دردهایی به سراغ فرد می آید که معمولا غیر قابل تحمل است و به تداخل پزشک نیاز دارد.

 ورم تدریجی زانو بدون آسیب:

برخی از اوقات بیماری های التهابی، بیماری های خود ایمنی و شرایط مختلفی همچون نقرس و استئوآرتریت می تواند مشکلات این چنینی را به وجود آورد. اگر با این بیماری ها دست و پنجه نرم می کنید بهتر است با پزشک تان مشورت نمایید.

 علل نادر ورم زانو:

گاهی از اوقات ورم زانو به دلیل مواردی که در بالا به آن ها اشاره کردیم رخ نمی دهد. موارد نادری همچون تومورها و سرطان ها می توانند تورمی را در اطراف زانو به وجود آورند.

ورم زانو بعد از ورزش:

اگر تا به حال ورزش کرده باشید بدون شک با مشکلاتی که ممکن است بعد از آن رخ دهد  هم آشنا هستید. گاهی از اوقات چند ساعت بعد از ورزش زانویتان ورم می کند. فرض کنید در حال دویدن هستید و ناگهان زانویتان می پیچد.  حالا باید خودتان را برای ورم زانو آماده کنید. این ورم نشانه خونریزی در زانوست.  اگر با چنین شرایطی روبرو شدید بهترین کار این است که با پزشک تان مشورت کنید و توصیه های او را مدنظر داشته باشید. البته نکاتی که در ادامه بیان خواهیم کرد به بهبود شرایط تان کمک می کند.

 چگونه ورم زانو را برطرف کنیم؟

اگر به هر دلیلی با ورم زانو روبرو شدید باید یک سری نکات را در نظر داشته باشید. در ادامه سعی می کنیم این نکات را با هم مرور کنیم.

سری به پزشک تان بزنید:

بهترین و مهم ترین کاری که به هنگام آسیب به زانو باید انجام دهید مراجعه به پزشک است. اگر احساس درد و گرمی در این ناحیه می کنید یا فکر می کنید دیگر تحمل درد را ندارید باید با پزشک تان حرف بزنید.

استراحت کنید:

حتی اگر ورم زانو دردی را به همراه نداشته باشد باید از حرکت دادن آن برای چند روز خودداری کنید. بهتر است چند روزی را به استراحت بپردازید و روش های درمانی مختلف را بر اساس گفته پزشک امتحان کنید.

 کیسه یخ را فراموش نکنید:

اعمال یخ بر روی ناحیه ای که ورم کرده است می تواند یک روش درمانی خوب برای شما باشد. روزی 4 الی 6 بار به مدت 15 دقیقه کیسه یخ را بر روی زانویتان بگذارید. اینکار به کاهش ورم کمک می کند.

 چگونه جلوی ورم زانو را بگیریم؟

برای اینکه با مشکلاتی همچون تورم زانو روبرو نشوید باید مواردی را در نظر داشته باشید. اولین مورد که باید به آن توجه کنید قوی تر کردن پاهایتان است. زمانی که پاهایتان را قوی می کنید می توانید از زانوهایتان هم محافظت کنید. مطمئن شوید که در تمرینات ورزشی تان تمرینات قدرتی را هم در نظر می گیرید.

 چه زمانی باید به پزشک مراجعه کنید؟

اگر احساس می کنید زانویتان حرکت نمی کند، اگر درد زیادی دارید یا اگر بعد از چند روز دردتان کم نمی شود باید با یک پزشک حرف بزنید. او بر اساس تشخیص خود می تواند درمان های مناسبی در اختیارتان بگذارد.

 بهترین درمان برای ورم زانو چیست؟

برای آن هایی که با درد زانو روبرو شده اند هیچ چیز بهتر از یافتن یک روش درمانی مناسب نیست. اگرچه پزشک باید به بررسی شرایط شما بپردازد و بر اساس آن درمان های ویژه ای را تجویز کند اما به کمک مواردی همچون استراحت، استفاده از کیسه یخ و بالا بردن زانو می توانید تا حدودی شرایط تان را کنترل کنید.

 حرف آخر:

ورم زانو ممکن است به دلایل مختلفی در بدن رخ دهد. اگر ورزشکار هستید به طور حتم با چنین شرایطی روبرو شده اید. بهترین کار این است که مشکل تان را با یک پزشک متخصص در میان بگذارید. با اینحال نکاتی که در این مقاله بیان کردیم به شما کمک می کند دردتان را تا حدودی کنترل کنید و خودتان را برای بهبود شرایط آماده سازید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *