پروتئین های گیاهی برای عضله سازی: هر آنچه که در این زمینه باید بدانید

همه ما خیلی خوب می دانیم که یکی از مواد مهم برای عضله سازی استفاده درست از پروتئین هاست. در این میان غذاهای مختلفی وجود دارد که می تواند نیازهای بدن شما به پروتئین را برآورده کند. پروتئین های حیوانی بهترین منبع برای تامین پروتئین های مورد نیاز برای عضله سازی هستند و می توانند شما را در رسیدن به اهداف تان یاری کنند. با اینحال برخی از افراد ترجیح می دهند از پروتئین های گیاهی استفاده کنند. اگر شما هم جزء این دسته از افراد هستید یا به تازگی به رژیم گیاهخواری روی آورده اید مطالعه این مقاله می تواند برایتان مفید باشد.

 چه منابع گیاهی در خود پروتئین دارند؟

خوب حالا که تصمیم گرفته اید دست از مصرف پروتئین های حیوانی بر دارید باید منابع گیاهی را پیدا کنید که در خود پروتئین کافی دارند و می توانند فرآیند عضله سازی را برایتان تسریع کنند.  گیاهخواران برای بهبود عضله سازی خود باید منابعی را پیدا کنند که پروتئین های بالایی دارند و می توانند آمینواسیدهای مورد نیاز بدن شان را به بهترین شکل ممکن برآورده کنند. در ادامه سعی می کنیم به اختصار این منابع گیاهی را با هم مرور کنیم.

عدس:

یکی از بهترین و ایده آل ترین موادی که می توانید برای تامین پروتئین مورد نیاز بدن تان به کار ببرید عدس است. در هر پیمانه از این ماده چیزی حدود 18 گرم پروتئین وجود دارد. به خاطر داشته باشید که شما می توانید عدس را در غذاهای مختلفی استفاده کنید. اگر دوست داشتید آن را در سوپ هایتان بریزید یا اگر دلتان خواست آن را در سالادهایتان مورد استفاده قرار دهید.

 جوی دو سر:

جوی دو سر یکی از مواد بی نظیری است که همه مردم از مصرف آن می توانند نفع ببرند. اگر بدانید این ماده چه مزایای بی شماری برایتان دارد بدون شک آن را در رژیم غذایی روزانه تان می گنجانید. بهتر است بدانید که  هر پیمانه از این ماده چیزی حدود 10 گرم پروتئین وارد بدن تان می کند.  جوی دو سر منبعی شگفت انگیز از پروتئین، فیبر، ویتامین ها و مواد معدنی است و می تواند یک صبحانه بی نظیر هم برای ورزشکاران باشد. اگر به دنبال یک منبع گیاهی برای عضله سازی هستید جوی دو سر را فراموش نکنید.

کینوا:

خیلی ها زمانی که صحبت از پروتئین به میان می آید تنها به گوشت مرغ و گاو فکر می کنند. با اینحال موادی همچون کینوا هم می توانند نیازهای بدن شما را به خوبی برآورده کنند.  هر پیمانه از این ماده8 گرم از پروتئین های مورد نیاز بدن تان را به خوبی تامین می کند و می تواند یک انتخاب عالی برای ورزشکاران باشد.  کینوا منبعی خوب از منگنز و فسفر هم هست و در آن موادی همچون آهن و روی هم یافت می شود.

نخود:

نوبتی هم که باشد نوبت به یکی از بهترین مواد برای تامین پروتئین های مورد نیاز بدن می رسد. نخود در هر پیمانه 20 گرم پروتئین برایتان فراهم می کند و مصرف آن می تواند برایتان بسیار مفید باشد. اگرچه خیلی ها حبوبات را به دلیل خاصیت نفخ آوری شان کنار می گذارند اما به خاطر داشته باشید که این مواد سرشار از ویتامین ها و مواد معدنی هستند و مصرف شان به شما کمک می کند راحت تر عضله بسازید. چیزی که نخود را از سایر مواد دیگر متمایز می کند وجود ویتامین ها و مواد معدنی همچون پتاسیم، منیزیم، سلنیم ، آهن و ویتامین ب است.

لوبیا:

اگر عاشق حبوبات هستید می توانید انواع مختلف لوبیا را هم در فهرست غذاهایتان بگنجانید.  لوبیا سیاه، چیتی و حتی لوبیا قرمز در هر پیمانه می توانند چیزی حدود 42 گرم پروتئین وارد بدن تان کنند. پس اگر به دنبال عضله سازی هستید و می خواهید یک منبع بی نظیر را به رژیم غذایی تان اضافه کنید لوبیا را در فهرست تان قرار دهید.  بیشتر لوبیاها در کنار پروتئین بالایی که دارند می توانند ویتامین ها و مواد معدنی بی نظیری همچون آهن و منیزیم را هم برایتان تامین کنند.

نخود فرنگی:

نخود فرنگی گزینه دیگری برای گیاهخواران است تا به کمک آن بتوانند پروتئینی که برای تمرینات شان نیاز دارند را تامین کنند.  هر پیمانه از نخود فرنگی می تواند بیش از 8 گرم پروتئین برایتان به ارمغان بیاورد و یک منبع خوب از آمینواسیدهایی همچون لوسین باشد.

حرف آخر:

تامین پروتئین مورد نیاز بدن برای افرادی که در دوره عضله سازی هستند از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. اگرچه منابع حیوانی پروتئین های بیشتری در اختیارتان قرار می دهند اما استفاده از منابع گیاهی هم می تواند نیاز شما به پروتئین را تا حد زیادی برطرف کند. در این مقاله سعی کردیم منابع گیاهی که در خود پروتئین دارند را با هم مرور کنیم. اگر فکر می کنید این منابع نمی توانند به تنهایی نیاز شما به پروتئین را برآورده کنند بهتر است از مکمل هایی که در خود پروتئین گیاهی دارند استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *