شیکر بدنسازی چیست؟ کاربرد و معرفی انواع آن

شیکر بدنسازی چیست؟

همانطور که می دانید این روز ها ورزش بدنسازی به یکی رشته های ورزشی پرطرفدار بین عموم مردم تبدیل شده است. این حرفه ورزشی بخاطر تمرینات سخت و تحرکات بدنی زیادی که دارد، باعث شده‌است تا نوشیدن آب به میزان کافی و مصرف مکمل‌های پروتئینی به یک امر ضروری تبدیل شود. اگر شما یک بدنساز هستید یکی از لوازم باشگاهی بسیار مهم که نیز است همیشه همراه شما باشد شیکر است.

واژه شیک به معنی تکان دادن است اما منظور از شیکر وسیله است برای مخلوط کردن مواد پروتئینی با یکدیگر. امروزه انواع شیکرها به یک وسیله  رایج در بین اکثر ورزشکاران تبدیل شده است.

شیکرها بطری های استوانه ای شکلی اند که بدنسازان برای مخلوط کردن انواع مکمل ها و پودرهای ورزشی از آن استفاده می‌نمایند. این شیکر‌ها در اصل بطری‌‌هایی از جنس پلاستیک غیر‌سمی و قابل بازیافت در طبیعت می باشند.

این شیکر ها در رنگ‌‌ها و طرح های متنوعی عرضه می‌شوند و ورزشکاران از این شیکر‌ بدنسازی برای مخلوط کردن آب و مکمل‌هایی که باید در طول تمرین بنوشند استفاده می‌کنند، موادی مثل کراتین یا پروتئین‌های مخصوص.

 

شیکر چه کاربردی دارد؟

شیکر های با قمقمه هایی که در گذشته ما از آنها استفاده می کردیم متفاوت اند؛ تفاوتشان هم در مکانیزم میکس کردن است. این شیکر ها به هیچ عنوان زنگ نمی زنند، تراشه و یا پوسته نمی اندازند و به هیچ عنوان مواد داخل آن به بیرون نشت نمی کنند.

داخل این شبکر ها همزن های توپی و پروانه ای، صافی های هستند و همینطور مینی موتورهای خودکار برقی یا شارژی در این شیکرها وجود دارند که این امر انقلابی در صنعت مخلوط کردن دستی مواد کم حجم به وجود آورده است.

فلز توپ و تیغخ مخلوزط کننده هایی که داخل این شیکرها  هستند از فولادهای ضد زنگ می باشند که حتی ضخیم ترین مواد را نیز با هم با یکدیگر مخلوط می کنند.

موز، کره مغزها، پودرهای پروتئینی متراکم، عسل، شربت های متنوع و غیره در این میکسرها قابل ترکیب کردن هستند و به بهترین حالت نرم و یکدست تبدیل می کنند.

کاربرد شیکر برای ورزشکاران موقع ورزش و حتی پس از اتمام فعالیت های ورزشی بسیار مفید است و به صورت ارگونومیک با یک قفل آسان، درب این شیکر ها به آسانی باز می شود و اجازه می دهد تا به عنوان یک بطری آب فعال در لایف استایل زندگی افراد، جایگاه مخصوصی داشته باشد.

حتی برای مخلوط کردن انواع میوه ها همراه با آب ساده و استفاده از یخ در این میکسرها و نیز آماده کردن آیس کافی برای هر فردی چه در خانه و چه در محل کار، بسیار لذت بخش است.

 

شیکر چه کاربردی دارد؟

 

معرفی انواع شیکر

شیکر های بدنسازی که این روزها بین ورزشکاران طرفداران زیادی دارد در انواع مختلف به باز عرضه شده اند. مدل‌های ساده این شیکر برای حرفه‌‌ای‌‌ها توصیه نمی‌شود و طراحی این مدل ها به شکل همان حالت قمقمه‌های قدیمی است و صرفاً  برای نگه داشتن آب مصرفی ورزشکار در زمان تمرین مناسب است.

ولی در مورد شیکر‌های بدنسازی سه تیکه و دو تیکه داستان بسیار فرق دارد. در شیکرهای باشگاهی سه تیکه و دو تیکه محفظه‌های جداگانه برای آب، مکمل و قرص‌های ورزشی در نظر گرفته شده است تا کار شما راحت شود.

در ضمن در این شیکر ها یک توری که اصولا فلزی هستند برای مخلوط کردن پودر‌ها وجود دارد. تمام این شیکر‌ها بدنسازی یک لیوان مخصوص با دهانه گشاد دارند تا به راحتی بتوانید مکمل‌‌ها را داخل آن‌ها حل کنید. لیوان‌های این شیکرها اصولا از جنس پلاستیکی هستند.

همینطور مدل های دیگری از شیکر، به عنوان شیکر برقی هم وجود دارد که به وسیله یک موتور الکتریکی کوچک تیغه ها را به کار می اندازد و برای مخلوط کردن کامل تمامی مکمل‌های ورزشی مورد استفاده قرار میگیرد.

شیکرهای برقی معمولا دو دسته هستند برقی و دستی. اما اگر بخواهیم از لحاظ جنس بدنه شیکر‌ها را دسته بندی کنیم باید به شیکرهای پلاستیکی، شیکر استیل و شیشه ای آن ها را تقسیم بندی کنیم. در ادامه این مقاله ما انواع شیکر ها را به شما معرفی میکنیم.

 

شیکر بدنسازی دستی

همانطور که در بالا به شما اشاره کردیم ، شیکر های دستی دارای یک همزن توپی و یا فنرهای میکس می باشند که به ترکیب شدن هر چه بهتره  محتوای داخل آن کمک بسیار زیادی می کند. مواد سازنده این شیکر ها فاقد ماده سمی هستند و از لک شدن و بو گرفتن شیکر شما جلوگیری می‌کند. ویژگی هایی که در طراحی این محصول صورت گرفته به شما کمک میکند مکمل های پودری در آب حل کنید و به آسانی میل نمایید.

 

شیکر بدنسازی دستی

 

شیکر ورزشی برقی

عملکرد شیکر برقی شبیه به مخلوط‌کن است و در انواع مختلف برقی و شارژی تولید شده است. این محصولات مجهز به یک تیغه فلزی می باشند که قابلیت میکس کردن و تهیه اسموتی نیز د ارند.

از مزایای قابل توجه این کالا می‌توان به قابل حمل بودن آن اشاره داشت. این ویژگی به شما این امکان را می دهد تا در دل طبیعت نیز آب‌میوه مخصوص به خود را میل‌ کنید.

 

شیکر بدنسازی یک تیکه

همانطور که گفتیم این مدل از شیکر ها فاقد مخزن برای نگهداری پودر و مکمل های ورزشی هستند به همین خاطر این مدل از شیکرها به ورزشکاران حرفه ای توصیه نمی‌شود.

این نوع از شیکرها معمولا دارای یک مخزن نگهداری آب است و همچنین یک توپ پلاستیکی برای حل شدن مکمل ها داخل شیکر قرار گرفته است که به ترکیب بهتر و راحت حل شدن پودرها کمک می نماید.

شیکر بدنسازی دو تیکه

اگر شما ورزشکار هستید حتما می دانید که مصرف مکمل ها در زمان مناسب باعث تاثیر گذاری است. اگر نیاز است مکمل ها را قبل ، بعد یا در حین تمرین مصرف کنید قطعا حمل قوطی های بزرگ مکمل برای شما دردسرساز خواهد شد .

شما می‌توانید با استفاده از شیکرهای دو تیکه کار خود را راحت کنید. شیکرهای بدنسازی دو تیکه یک مخزن برای نگهداری کپسول و مکمل های ورزشی دارند.

با استفاده از شیکرهای بدنسازی دیگر نیازی ندارید ظرف مکمل که فضای زیادی را اشغال می‌کند را با خود اینور و آنور ببرید و یا مکمل ها را درون پلاستیک بریزید. این شیکر های دو تیکه کار شما را راحت می کنند.

شیکر های بدنسازی سه تیکه

یکی از شیکرهای مورد استفاده و پرطرفدار بین ورزشکاران شیکر های سه تیکه است. این شیکر ها خیلی حرفه ای هستند و دو مخزن جدا برای نگهداری مکمل ها دارد.

از مخزن دوم شیکر شما  می‌توانید به عنوان محفظه نگهداری کپسول های بدنسازی استفاده نمایید. سه تیکه بودن شیکر این امکان را به شما می دهد تا بتوانند همزمان دو نوع مکمل ورزشی برا با خود همراه داشته باشید و در زمان های مناسب از این مکمل ها استفاده کنید.

 

شیکر های بدنسازی سه تیکه

 

شیکرهای مخصوص پروتئین

این شیکر ورزشی با دیگر شیکر‌های بدنسازی کمی تفاوت دارند در اصل می توان گفت این شیکر ها پیشرفته تر هستند. این شیکرها نیز مانند دیگر شیکر‌های بدنسازی وظیفه مخلوط کردن مواد با آب را دارد با این تفاوت که در این شیکرهای مخصوص پروتئین یک سری امکانات جانبی همچون توری، فنر و واشرهای سیلیکونی نیز وجود دارد.

یکی از نکات بسیار مهم و حائز اهمیت در مورد همه شیکر‌های بدنسازی و جاگ واتر ها این است که فنر و توری شیکر‌های بدنسازی باید به شکلی طراحی شوند تا آب و مکمل به صورت کامل با یکدیگر مخلوط شوند و مواد داخل آن ته نشین نشود.

 

شیکر بدنسازی دو مخزنه

شیکر های 2 مخزنه از جذاب ترین نوع شیکر‌های بدنسازی هستند. این شیکر ها  دارای دو مخزن جداگونه هستند که برای مصرف دو مکمل ورزشی به صورت همزمان مورد استفاده قرار میگیرند.

این دو مخزن تعبیه شده کاملا مجزا بوده و این شیکر از قاطی شدن دو مکمل جلوگیری می کند و شما می‌توانید پیش از رفتن به باشگاه دو مکمل را میکس کنید و با خود به باشگاه ببرید و به آسانی مکمل های مختلف را میل کنید. این شیکرهای دومخزنه شما از اینکه بخواهید دو تا شیکر را با خود حمل کنید بی نیاز می کند و ظرفیت خوبی را در اختیار شما قرار می دهد.

 

جنس قمقمه و انواع آنها

به طور معمول در ساخت قمقمه ها و جاگ واتر ها از سه ماده پلاستیک، شیشه و فلز استفاده می شود که هر یک از این سه ماده قابلیت های خاصی دارند و افراد معمولا متناسب با نیاز خودشان اقدام به انتخاب جنس قمقمه می کنند.

 

قمقمه های پلاستیکی

قمقمه های پلاستیکی دوام بسیار بالایی دارند و از مواد مختلفی در ساخت پلاستیک آن استفاده شده که می توان به پلی اتیلن، پلی پروپلین و پلی استر با چگالی بالا و پائین اشاره داشت. ولی در زمان ضربه خوردن و یا افتادن از دستتان احتمال ترک خوردن پلاستیک بسیار زیاد است.

اگر شما مایعاتی با دمای بالا در این قمقمه های پلاستیکی بریزید موجب تغییر مزه مایع به پلاستیک شود که این خود یک عیب به حساب می آید. در زمان انتخاب قمقمه پلاستیکی مطمئن شوید که پلاستیک بکار رفته در ساخت آن عاری از مواد سرطان زا باشد.

 

قمقمه های پلاستیکی

 

قمقمه های کتابی

قمقمه های کتابی همانطور از نامشان مشخص است ظاهری شبیه به کتاب دارند و در انواع فلزی و پلاستیکی و گاهأ به صورت گرد نیز در فروشگاه های ورزشی در بین لوازم باشگاهی پیدا می شود. مقدار گنجایش این قمقمه ها معمولا بین ۳۸۰  الی ۴۵۰ میلی لیتر گنجایش دارد و در ابعاد ۱۳۰ در ۳۲ میلی متر و ۲۲ در ۱۳ سانتی متر تولید و روانه بازارهای ورزشی شده اند.

 

قمقمه های شیشه ای

اگر شما قصد دارید که قمقمه شیشه ای بخرید حتما به این نکته دقت کنید که این نوع قمقمه مستلزم مراقبت خاصی می باشد. انتخاب قمقمه شیشه ای برای افرادی  مناسب است که در کلاس های ورزش ایروبیک و .. شرکت می کنند.

انتخاب این قمقمه ها برای سلامت شما عالی هستندزیرا شیشه هیچگونه خطری برای سلامتی شما ندارد تنها نکته آن این است که برای استفاده در محیط های باز و یا بچه ها اصلا مناسب نمی باشد.

 

قمقمه های فلزی

قمقمه های فلزی از جنس آلومینیوم هستند و دارای مزایا و معایبی هستند که انتخاب این نوع قمقمه را کاملا سلیقه ای کرده است. باید به این نکته توجه کنید که آلومینیوم فلزی بسیار سبک است که در حفظ کردن بوی مایعات قابلیت انعطاف پذیری نخواهد داشت و در زمان استفاده از مایعات گرم بر روی بدنه قمقمه اثر گرمایشی دارد.

قمقمه های فلزی معمولا از استیل ضد تولید می شوند و به آسانی قابل شستشو می باشند. اما درزمان برخود با اجسام دچار فرو رفته گی می شوند و در زمان استفاده در هوای گرم باعث می شود مایع درون خود گرم شود و نسبت به دیگر قمقمه ها از قیمت بالاتری برخوردار می باشند.

 

ویژگی های یک شیکر خوب برای خرید

  • دارای بدنه ای بسیار کیفیت و مقاوم باشد
  • مناسب برای ورزشکاران و خصوصا بدنسازان
  • دارای محفظه جداسازی آبو پودر
  • دارای محفظه نگهدارنده قرص
  • دارای همزن فلزی یا واشری مخصوص
  • خاصیت ضد نشت
  • قابل نگهداری در کوله پشتی
  • قابلیت شستشوی آسان

 

روش استفاده از شیکرهای بدنسازی

ورزشکاران با مخلوط کردن پودرهای پروتئینی ونوشیدن آنها در حین تمرینات، انرژی و کالری چند برابری را  دریافت می کنند و داشتن یک جاگ واتر از ملزومات کارشان است، زیرا برای عضله سازی بهتر و حجیم کردن بیشتر ماهیچه های بدن نیاز به این ترکیبات پروتئینی ها دارند.

در شیکرورزشی محفظه های داخلی و یا بیرونی برای نگهداری مواد خشک همچون پودرها و قرص های نیروزا وجود دارد که کار ورزشکاران را آسان کرده اند و می توانند در این جایگاه های مخصوص، پیمانه مورد نیاز پودر و تعداد قرص های تعیین شده را بگذارند و خیلی راحت در باشگاه آنها را در بطری میکسر ریخته و شیک کنند.

توپ فلزی داخل این شیکرها همزن بسیار خوبی محسوب می شوند. مثلا زمانی که ترکیبی درست کرده اید و در یخچال گذاشته اید، مواد به مرور ته نشین خواهند شد که این توپک شیکر باعث بهتر مخلوط شدن مواد ته نشین شده خواهد و دوباره مخلوطی یکدست به شما می دهد.

پس اگر نوع شیکر برقی و  یا شارژی نیست حتما فنر شیکر یا توپ آن را همیشه داخل بطری به همراه خود داشته باشید تا مخلوط جامد در مایع خوبی بتوانید برای خود تهیه نمایید.

 

روش استفاده از شیکرهای بدنسازی

 

نکته های مهم برای خرید شیکر

 

جنس شیکر

در هنگام خرید شیکر حتما به جنس بدنه شیکر دقت کنید. بیشتر شیکر هایی که در بازار موجود اند از جنس پلاستیک فشرده هستند اما شیکر استیل هم وجود دارد.

شیکر هایی که از جنس پلاستیک هستند  انواع بسیار متفاوتی دارند و از نظر کیفیت پلاستیک مورد استفاده بسیار باهم متفاوت می باشند. به همین خاطر شیکر هایی که از لحاظ دیگر اجزاء کاملا شبیه هم هستند اما جنس پلاستیک آنها متفاوت می باشد از قیمت باهم اختلاف زیادی دارند.

 

حجم های شیکر

شیکر ها از نظر میزان حجمی که می توانند مواد را نگهداری کنند انواع متفاوتی دارند. انتخاب این که کدام حجم مورد نیاز شما است کاملا سلیقه ای است که کدام یک از این شیکرها پاسخ گو شما هستند اما این نکته را حتما در هنگام خرید در نظر بگیرید که هرچه حجم شیکر بالاتر باشد اندازه و وزن شیکر بیشتر می شود.

 

ضد نشت بودن و آب بندی درست درب شیکر

یکی از مهمترین موضوعاتی که در هنگام خرید یک شیکر باید به آن دقت کنید این است که ضد نشت باشد و در هنگام تکان دادن برای مخلوط کردن مواد و یا وقتی که شیکر را درون ساک ورزشی خود قرار می دهید چیزی از آن نشت نکند و بیرون نریزد.

 

امکانات جانبی همراه محصول

شرکت های سازنده شیکر ها خیلی زیاد و تنوع دارند و هر شرکت طراحی های مخصوص به خود  را دارد مثلا داشتن دکمه فنری برای ترکیب کردن محتوای داخل بطری دارا بودن جای قرص مکمل قابلیت حفظ دما دو مخزنه بودن و….

 

امکانات جانبی همراه محصول

توپ شیکر

یکی از این امکانات جانبی که در شیکر ها موجود است داشتن توپ داخل شیکر است، که در صورت داشتن توپ در شیکر شما می توانید با تکان دادن شیکر مواد داخل آن را خیلی راحت مخلوط کنید.

 

قیمت شیکر

قیمت های شیکر بسیار متفاوت هستند و بدلیل های مختلفی از جمله (کیفیت ساخت، جنس، شرکت سازنده آن، نوع چند تکه بودن، مقدار حجم ان که چند میلی لیتری باشد). برای خرید محصولات بیشتر به وبسایت فیت میت مراجعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *