چگونه لباس ورزشی مناسب انتخاب کنیم؟

خرید لباس ورزشی یکی از گام‌های مهمی است که افراد برای شروع تمرینات ورزشی خود برمی‌دارند. اگرچه با هر نوع لباسی می‌توان ورزش کرد اما داشتن لباس‌هایی که برای ورزش طراحی و تولید شده‌اند می‌تواند تاثیر بسزایی بر روی عملکرد شما داشته باشد. برخی از افراد هستند که این موضوع را نادیده می‌گیرند و در نهایت با مشکلات متعددی روبرو می‌شوند. خرید لباس‌های ورزشی مناسب کار ساده‌ای نیست و باید فاکتورهای مختلفی مدنظر قرار گیرد. در این مقاله می‌خواهیم به همین موضوع بپردازیم و ببینیم چگونه می‌توانیم لباس‌هایی را انتخاب کنیم که ورزش کردن را برایمان ساده‌تر و جذاب‌تر می‌کند.

چرا باید به فکر خرید لباس ورزشی باشیم؟

لباس ورزشی

 

قبل از اینکه نحوه انتخاب لباس‌های ورزشی زنانه و مردانه را با هم مرور کنیم باید دلیل قانع‌کننده‌ای برای خرید این لوازم ورزشی داشته باشیم. بیایید این دلایل را یک به یک بررسی کنیم:

لباس ورزشی مناسب اعتماد به نفس شما را افزایش می‌دهد

زمانی که یک لباس مناسب به تن می‌کنید احساس اعتماد به نفس سر تا پایتان را فرا می‌گیرد. این لباس به شما کمک می‌کند حس متفاوتی نسبت به خود داشته باشید و در عین حال عملکرد بهتری از خود به نمایش بگذارید. مطالعات انجام شده در زمینه شناخت نشان می‌دهد پوشیدن لباس‌های مناسب برای کار یا ورزش تاثیر مثبتی بر روی روحیه افراد دارد.

اگر بدانید عالی هستید یا ظاهر عالی دارید بدون شک عملکرد خوبی هم خواهید داشت. اگر آنچه را که برای تمرین می‌پوشید دوست داشته باشید تلاش می‌کنید بهترینِ خود باشید و به بقیه نشان دهید مسیر را خوب بلدید. وقتی تجهیزات مناسب در دسترس داشته باشید حس اعتماد به نفس به سراغ‌تان می‌آید و در نهایت به بهبود عملکرد ورزشی‌تان منجر می‌شود.

داشتن لباس ورزشی مناسب عملکردتان را هم بهتر می‌کند

همه ما خیلی خوب می‌دانیم که افراد حرفه‌ای از تجهیزات و لوازم حرفه‌ای استفاده می‌کنند. مثلاً شناکارانی را در نظر بگیرید که از لباس‌های با کیفیت بهره می‌برند و توانسته‌اند با همین لباس‌ها عملکرد بهتری داشته باشند. انتخاب یک لباس ورزشی مناسب به شما کمک می‌کند بهتر ورزش کنید.

لباس ورزشی درست از شما در برابر آسیب‌های احتمالی محافظت می‌کند

اگر لباس درست و مناسبی به تن داشته باشید از آسیب‌هایی که در کمین‌تان هستند هم در امان خواهید بود. زمانی که ورزش می‌کنید ممکن است مشکلات متعددی برایتان به وجود بیاید. زخمی شدن یا زمین خوردن به بخش‌های مختلف بدن‌تان آسیب وارد می‌کند و در نهایت از عملکرد شما می‌کاهد. اگر می‌خواهید جلوی چنین آسیب‌هایی را بگیرید بهتر است لباس‌هایی را انتخاب کنید که از جنس مناسبی تهیه شده‌اند و در کنار آن عناصری همچون دستکش را فراموش نکنید.

لباس ورزشی مناسب به حرکات ازادانه‌تر کمک می‌کند

به هنگام خرید لباس ورزشی باید حواس‌تان به جنس و نوع پارچه باشد. لباس‌های با کیفیت به شما کمک می‌کنند راحت‌تر و آزادانه‌تر حرکت کنید و از تمام ظرفیت بدن‌تان بهره ببرید. داشتن تعادل و آزادی در حرکت برای ورزشکاران از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. به عنوان مثال اگر یک لباس تنگ به تن داشته باشید دیگر نمی‌توانید حرکات کششی‌تان را به درستی انجام دهید. در این شرایط حرکات محدودتری خواهید داشت. چه بخواهید دوچرخه سواری کنید یا در باشگاه وزنه بزنید داشتن لباسی که مناسب تن‌تان باشد بسیار مهم است.

به هنگام خرید لباس ورزشی چه نکاتی را باید رعایت کنیم؟

حالا که اهمیت داشتن یک لباس مناسب را بررسی کردیم بهتر است به سراغ فاکتورهایی برویم که بر روی خریدمان اثر می‌گذارند و به ما کمک می‌کنند انتخاب بهتر و منطقی‌تری داشته باشیم.

مکانی که می‌خواهید ورزش کنید را در نظر بگیرید

می‌خواهید در باشگاه ورزش کنید؟ دوست دارید فضای باز بیرون خانه را تجربه کنید؟ اگرچه این موضوع برای بیشتر افراد به نظر ساده و واضح می‌رسد اما قبل از اینکه بخواهید لباس ورزشی خریداری کنید باید مکانی که قصد دارید در آن ورزش کنید را انتخاب نمایید. لباسی که برای فضای خانه مناسب است ممکن است برای فضای بیرون چندان مناسب نباشد. دمای بیرون و داخل را در نظر بگیرید تا به هنگام پوشیدن لباس احساس سرما یا گرمای بیش‌ از حد نداشته باشید.

این موضوع در طولانی مدت بر روی نتایج کارتان اثر دارد و حتی می‌تواند بر روی بدن‌تان هم اثرگذار باشد. برای آب‌و هوای مختلف آماده باشید و لباس‌هایی را انتخاب کنید که از شما در برابر این آب و هوا محافظت می‌کنند. سعی کنید به هنگام خرید لباس عناصری را انتخاب کنید که جلوی گرم شدن یا سرد شدن بیش از حد بدن‌تان را می‌گیرد.

رنگ هم مهم است

این موضوع کمی عجیب به نظر می‌رسد. بیشتر ورزشکاران به هنگام خرید لباس ورزشی زنانه یا مردانه به تنها نکته‌ای که توجه نمی‌کنند رنگ است.

رنگی که برای لباس‌هایتان انتخاب می‌کنید هم بر روی جسم و هم بر روی روح‌تان تاثیرگذار است. باید بدانید که این رنگ می‌تواند بر روی جذب نور و دمای بدن تان هم اثرگذار باشد و کیفیت تمرینات‌تان را تحت تاثیر خود قرار دهد. اگر جزء آن دسته از افرادی هستید که زیاد عرق می‌کنند ممکن است رنگ سیاه برایتان مناسب نباشد. در روزهای گرم سال لباس‌های به رنگ سیاه نور بیشتری به سمت خود جذب می‌کنند و در نهایت دمای بدن‌تان را افزایش می‌دهند.

تاثیر روانی رنگ‌ها را در طول ورزش دست کم نگیرید. تحقیقات متعددی در این زمینه انجام شده و برخی از این تحقیقات نشان می‌دهد رنگ بر روی تمرینات ورزشی‌تان اثر دارد.  محققان می‌گویند رنگ قرمز ضربان قلب‌تان را افزایش می‌دهد و برای تمرینات شدید می‌تواند مفید باشد. رنگ‌های خنثی حس آرامش را در شما افزایش می‌دهند و برای تمریناتی همچون یوگا یک انتخاب بی‌نظیر هستند. به هنگام انتخاب لباس ورزشی به رنگ‌های آن توجه ویژه‌ای داشته باشید و بدانید که رنگ لباس در طولانی‌مدت بر روی عملکردتان تاثیرگذار است.

جنس لباس ورزشی را هم در نظر بگیرید

برای افرادی که تعریق بیش از حد دارند جنس لباس یک گزینه بسیار مهم خواهد بود. زمانی که تصمیم می‌گیرید یک لباس ورزشی عالی و حرفه‌ای برای خود خریداری کنید از پارچه‌هایی بهره ببرید که به بدن شما اجازه نفس کشیدن می‌دهند و در عین حال مانع از تعریق زیاد می‌شوند.

شاید برایتان جالب باشد که بدانید با فناوری‌های پیشرفته‌ای همچون فناوری نانو لباس‌های ورزشی طراحی شده‌اند که جلوی عرق کردن را می‌گیرند و بدن شما را در هوای گرم تابستان خنک نگه می‌دارند.

اندازه و سایز لباس ورزشی هم مهم است

تنها جنس لباس نیست که می‌تواند بر روی عملکرد شما اثر بگذارد. اندازه و سایز لباس هم از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. لباسی را انتخاب کنید که مناسب بدن شما باشد و کوچک‌تر یا بزرگ‌تر از سایز اصلی‌تان نباشد. تنها در چنین شرایطی است که می‌توانید حس راحتی داشته باشید و همه تمرینات‌تان را با بهترین عملکرد به اجرا بگذارید.  داشتن لباسی با اندازه مناسب تعادل و انعطاف پذیری شما را افزایش می‌دهد و کمک‌تان می‌کند آزادانه‌تر قسمت‌های مختلف بدن را حرکت دهید.

از لباس‌های ورزشی باکیفیت استفاده کنید

برای بیشتر افراد قیمت لباس از هر چیزی مهم تر است. این افراد به هنگام خرید دست به دامن عناصر ارزان و بی کیفیت می‌شوند و کیفیت را فدای قیمت‌های پایین می‌کنند. یادتان باشد این لباس‌ها بعد از چندبار استفاده دچار مشکل می‌شوند و حتی ممکن است اندازه‌ و رنگ‌شان تغییر کند و دیگر قابل استفاده نباشد.

لباس‌های ورزشی از چه نوع پارچه‌ای تهیه می‌شوند؟

صنعت لباس ورزشی روز به روز در حال پیشرفت است و لباس‌هایی در جنس‌ها و انواع مختلف به بازار عرضه می‌شود. بهتر است بدانید که هر کدام از برندها برای تولید لباس‌های ورزشی از پارچه‌های مختلفی بهره می‌برند. در ادامه می‌خواهیم جنس پارچه این لباس‌ها را با هم مرور کنیم.

پنبه

در گذشته بیشتر متخصصان بر این باور بودند که پنبه نمی‌تواند عرق را به خود جذب کند پس عنصر مناسبی برای تولید لباس ورزشی نیست. با اینحال تحقیقات انجام شده نشان داد لباس‌های ورزشی که از پنبه تهیه می‌شوند بهتر از سایر لباس‌ها عرق ورزشکاران را به خود جذب می‌کنند و به افراد کمک می‌کنند جلوی بوی بد بدن را بگیرند.

کالیکو

کالیکو یکی از زیرمجموعه‌های پنبه به شمار می‌رود. این نوع پارچه نسخه غیرفرآوری شده پنبه است و قبل از اینکه پنبه به طور کامل فرآوری شود تولید آن متوقف شده است. این ماده بسیار جاذب است و همین امر آن را برای به یک گزینه عالی برای لباس‌های ورزشی تبدیل می‌کند.

اسپندکس

یکی دیگر از عناصری که در ساخت لباس‌های ورزشی به کار می‌رود اسپندکس است. این نوع پارچه کشسانی فوق‌العاده ای دارد و همین امر آن را برای حرکات آزادانه و کششی به یک گزینه منحصربه‌فرد تبدیل می‌کند. این نوع پارچه می‌تواند 100 برابر بیشتر از اندازه واقعی خود کش بیاید. به همین خاطر برندهای مختلف از این پارچه برای تولید لباس‌های ورزشی استفاده می‌کنند. لباس‌هایی که با اسپندکس تولید می‌شوند می‌توانند عرق را به خوبی جذب کنند و به سرعت هم خشک شوند.

پلی استر

پلی استر یکی دیگر از مواد رایجی است که در صنعت تولید لباس‌های ورزشی به کار می‌رود. این نوع پارچه بسیار سبک است، چین و چروک نمی‌شود، بادوام است و به بدن شما اجازه تنفس می‌دهد.

میکروفیبر

میکروفیبر همانطور که از نامش پیداست جزء پارچه‌هایی است که از فیبرهای ریز تهیه و تولید شده است. این نوع پارچه از نخ‌هایی تولید شده که 100 برابر نازک‌تر از موی انسان است.

پارچه‌های نایلونی

پارچه‌های نایلونی کاربرد زیادی در صنعت تولید لباس دارند. در حال حاضر این نوع پارچه به طور گسترده در صنعت تولید لباس ورزشی مورد استفاده قرار می‌گیرد. پارچه‌هایی که از جنس نایلون هستند کشش پذیری خوبی دارند، به سرعت خشک می‌شوند و در برابر کپک مقاوم هستند. لباس‌هایی که از این جنس پارچه تولید می‌شوند به بدن اجازه می‌دهند نفس بکشد و هوای خنک بیرون را به پوست انتقال می‌دهند.

انواع لباس‌های ورزشی

لباس‌های ورزشی انواع مختلفی دارند و هر کدام از آن‌ها برای منظور خاصی به کار می‌روند. در این بخش به بررسی انواع مختلف لباس‌ها می‌پردازیم.

شلوار ورزشی

زمانی که حرکات کششی انجام می‌دهید، وزنه بر می‌دارید یا می‌دوید باید شلوار مناسب به تن داشته باشید. خرید شلوار ورزشی مناسب به شما کمک می‌کند آزادانه‌تر حرکات ورزشی را اجرا کنید و در نهایت از عملکرد خود راضی باشید.

شلوارک ورزشی

برخی از افراد هم هستند که ترجیح می‌دهند به جای شلوار از شلوارک استفاده کنند. اگر در فصل تابستان ورزش می‌کنید یا ورزش‌هایی را انجام می‌دهید که نیاز به پوشاندن قسمت‌های پایین بدن ندارند و مستعد آسیب نیستند می‌توانید شلوارک را انتخاب کنید.

تی‌شرت ورزشی

انتخاب یک تی‌شرت ورزشی مناسب به فاکتورهای مختلفی همچون دمای محیط، نوع ورزش و بدن شما بستگی دارد. لباسی را بخرید که شما را به هدف‌هایتان برساند.

کفش ورزشی

نوبتی هم که باشد نوبت به یکی از مهم‌ترین عناصر ورزشی یعنی کفش می‌رسد. داشتن یک کفش مناسب به شما کمک می‌کند با خیال راحت‌تری تمرین کنید و دیگر نگران زخمی شدن یا آسیب دیدن پاهایتان نباشید. کفشی را انتخاب کنید که مناسب پایتان باشد و از خرید کفش‌های بسیار تنگ یا بسیار گشاد خودداری کنید.

حرف آخر

خرید لباس ورزشی مناسب یکی از دغدغه‌های اصلی ورزشکاران به حساب می‌آید. در این مقاله سعی کردیم نکات مختلفی را برای خرید مرور کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *